niedziela, 14 sierpnia 2016

Piękna Polska nasza, czyli podkarpacki relaks

Świat, światem - wiele do zobaczenia i zwiedzenia, ale zaprzeczyć się nie da, że nasza Polska jest piękna i też ma wiele do zaoferowania :) I tu muszę pochwalić rodzinne podkarpacie, gdzie można znaleźć ciszę, spokój i relaks....
Pewno większość ludzi, nawet uwielbiających miejski zgiełk, potrzebuje się czasem oderwać od wszystkiego i spędzić kilka dni na łonie natury.


Po wszelkich wojażach nadszedł czas na chwilę w Polsce... Jeśli kiedykolwiek mielibyście okazję być w okolicach Dubiecka i oprócz hasania po górkach i pływania w Sanie szukacie ciekawych miejsc do zobaczenia zajrzyjcie do Muzeum Skamieniałości i Minerałów [klik] Pan Robert chętnie oprowadzi Was po muzeum opowiadając o swoich wykopaliskach: amonitach, skamieniałych drewnach, kłach mamutów. Zobaczycie różne "kamyczki" pozornie wyglądające z zewnątrz a migoczące wewnątrz - bo liczy się wnętrze ;pSzukając ciekawych miasteczek na mapie podkarpacia, zatrzymujemy się w Jarosławiu. Miasteczku oddalonego na wchód od Rzeszowa około 50 km (na północny-wschód od Dubiecka około 40km). Urocze miasteczko ze starymi zabudowami stylem przypomina Krosno czy Lublin itp. Wszystko, co możemy zobaczyć w Jarosławiu możemy znaleźć na stronie: http://www.jaroslaw.pl/atrakcje-turystyczne Po zaparkowaniu samochodu w okolicy rynku udajemy się uliczkami, by zobaczyć okazały ratusz i XVI wieczną kamienicę Orsettich [klik], w której znajduje się muzeum. W muzeum możemy zobaczyć meble, obrazy, wyposażenie domu etc., a miła obsługa chętnie odpowie na nasze pytania.

Ratusz

W Jarosławiu znajduje się kilka zabytkowych kościołów: greko-katolicka cerkiew z 1711 roku, kolegium i kościół jezuitów z XVII wieku, czy klasztor sióstr benedyktynek. W tym ostatnim znajduje się "Czarna kaplica" - podczas wojny wojska niemieckie chcąc zniszczyć klasztor umieściły w jedym z klasztornych pomieszczeń ładunki wybuchowe, jednak całość zamiast wybuchnąć  zapaliła się, co uratowało klasztor przed całkowitym zniszczeniem. Temperatura podczas pożaru spowodowała stopienie i osmolenie na czarno - w miejscu tym znajduje się teraz kaplica z zachowanym nadtopionym czarnym sufitem.
  
Cerkiew greko-katolicka

Czarna kaplica

A co do zjedzenia? Jedzenie popularne na całym świecie, czyli włoska pizza w klimatycznym miejscu - włoska muzyka, ładne wnętrze, smaczne jedzenie. Do pizzy dodatkowo możemy skosztować smakowych oliw: czosnkowych, z bazylią, truflą czy pikantnej. [Pizzeria Centurion]

Jedną z nowych jarosławskich atrakcji jest Podziemne Przejście Turystyczne - tym razem nie udało się tego sprawdzić, ale może następnym...?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz