wtorek, 15 września 2015

Wakacyjne leczo z kurczakiem :)

Dzisiaj czas na leczo - z tego co było w lodówce :)
Zrobiłam przegląd lodówki i okazało się, że mam cukinię, cebulę i pomidory, które jakoś pasowałoby wykorzystać... Dodatkowo w zamrażarce był filet z kurczaka, a w drodze z pracy kupiłam paprykę i tak powstało coś z niczego :D 

Składniki jakie uzbierałam :)
1/2 cebuli
1 filet z kurczaka
1,5 sztuki cukinii (małej) lub jedna większa
1 pomidor
 2 białe papryki, ale możecie dać czerwone, zielone, jakie lubicie :)
3-4 łyżeczki koncentratu pomidorowego
przyprawy: sól, pieprz, wegeta, maggi, papryka słodka, bazylia suszona

Najpierw kroimy cebulę z drobne paseczki lub kostkę i przysmażamy na odrobinie oleju. Pokrojonego w kostkę, wcześniej wymytego kurczaka, przysmażamy z cebulą pod przykryciem posypując odrobiną pieprzu.
Po około 3-5 minutach "duszenia kurczaka" możemy przełożyć go na miseczkę i na tej samej patelni dusić: pokrojoną w kostkę cukinię, paprykę.

Warzywa dusimy około 4-5 minut. Zobaczycie, że wytworzy się troszkę sosu, do którego dodajemy koncentrat pomidorowy i  nasze przyprawy: sól, pieprz, bazylię, paprykę, wegetę - każdej z tych przypraw dajcie nie więcej niż 1/4 łyżeczki - po zamieszaniu wszystkiego duśćie pod przykryciem kolejne 3-4 minuty.

Po tym czasie do całości dodajemy przysmażone mięso, razem z cebulką i sosem, który się wytworzył. Doprowadzamy do zagotowania i doprawiamy maggi do smaku oraz przyprawami według uznania :)

Ready to eat!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz